Moja placówka

Telefon do JaninLab Laboratorium Kozienice

ul. Brzozowa 23, Kozienice

Zobacz trasę →

Kliknij i zadzwoń: +48 614 66 40

Godziny otwarcia: Cały tydzień →
Dziś (17.06) Jutro (18.06)

Pobieranie materiału: 6:30-12:00
Odbieranie wyników: 6:30 – 16:00

Pobieranie materiału: 6:30-12:00
Odbieranie wyników: 6:30 – 16:00

Celem laboratorium jest dostarczanie lekarzom i ich pacjentom wiarygodnych wyników badań, które ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy, monitorują przebieg terapii, lub kontrolują aktualny stan zdrowia pacjenta.

Aby laboratorium mogło prawidłowo spełniać swoje zadania, konieczne jest właściwe przygotowanie pacjenta do badania.

KREW

Standard prawidłowego pobrania krwi wymaga aby Pacjent na badanie zgłaszał się rano, po wypoczynku nocnym, na czczopo co najmniej 14 godzinnym nie przyjmowaniu posiłków i około 15 minutowym przebywaniu w pozycji siedzącejW okresie poprzedzającym badanie pacjent powinien zachowywać nie odbiegającą od zwyczajowej dietę (nie stosować głodówek) oraz rutynowy tryb życia.W dniu poprzedzającym badanie nie zaleca się również intensywnego wysiłku fizycznego (np. siłownia) i spożywania alkoholu.

W uzasadnionych przypadkach klinicznych materiał może być pobierany bez wcześniejszego przygotowania.

MOCZ

Badania ogólne moczu

Mocz do badania ogólnego powinien być to pierwszy mocz pobrany po nocy, po dokładnym umyciu się, ze środkowego strumienia, w ilości 50-100ml, dostarczony do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie, w plastikowym pojemniczku podpisany imieniem i nazwiskiem pacjenta.

Dobowa zbiórka moczu

Jest to porcja moczu zbierana z 24 godzin.

Przygotowanie:
– pierwszy mocz po nocy oddać do toalety.

Wszystkie następne porcje moczu zbierać do odpowiednio dużego (ok.3 l) naczynia, włączając w to poranną porcje moczu z następnego dnia. Całość moczu wymieszać, zmierzyć objętość, następnie odlać w ilości 50-100ml do plastikowego pojemniczka podpisanego imieniem i nazwiskiem pacjenta, z zaznaczeniem objętości całej zbiórki. W trakcie zbiórki mocz powinien być przechowywany w chłodnym miejscu.

Dobowa zbiórka moczu wymagana jest w przypadku takich badań jak:

Wapń, Fosfor, Sód, Magnez, Kreatynina, Mocznik, Kwas moczowy, Białko.

Badanie bakteriologiczne moczu

Prawidłowe pobranie moczu ma ogromne znaczenie dla właściwej interpretacji wyników. Jeżeli jest to tylko możliwe, do badania należy pobrać pierwszy mocz po nocy, gdyż wówczas ilość bakterii jest największa. Jeżeli jest to niemożliwe mocz powinien zalegać co najmniej kilka godzin w pęcherzu. Przed pobraniem moczu pacjent powinien bardzo dokładnie umyć krocze. Pierwszy strumień (ok. 50ml) odrzucić, a następnie nie przerywając strumienia pobrać mocz do jałowego pojemnika, opisać go imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć próbkę do laboratorium.

KAŁ

Badanie w kierunku wykrycia pasożytów i ich jaj

Kał do badania powinien być dostarczony w plastikowym pojemniczku, podpisanym imieniem i nazwiskiem pacjenta. Do badania wystarczy porcja nie przekraczająca wielkością średniego orzecha włoskiego. Pobrana w postaci trzech części: pierwsza z początkowej partii, dwie pozostałe ze środkowej partii kału.

Z tej samej próbki można wykonać test immunoenzymatyczny na lamblie.

Badanie w kierunku wykrycia jaj pasożytów wykonuje się trzykrotnie odstępach nie mniejszych niż 3-4 dni.

Badanie kału na obecność krwi utajonej

Kał do badania powinien być dostarczony w plastikowym pojemniczku, podpisanym imieniem i nazwiskiem pacjenta. Do badania wystarczy porcja nie przekraczająca wielkością średniego orzecha włoskiego.

Przy obecnie stosowanej metodzie immunochromatograficznej to jest HEM-CHEK zachowanie specjalnej diety przed wykonaniem tego badanie nie jest konieczne.

Badanie bakteriologiczne i mykologiczne

Kał należy dostarczyć do laboratorium wg powyższych zaleceń, w jałowym pojemniku.

NASIENIE

Badanie ogólne nasienia

Przed badaniem wymagane jest ok. 3-4 dni abstynencji seksualnej. Dłuższy lub krótszy czas od ostatniej ejakulacji może wpłynąć na wynik badania. Nasienie (całą porcję) należy oddać drogą masturbacji do plastikowego pojemnika (jałowy pojemnik plastikowy na mocz). Materiał należy dostarczać do laboratorium w ciągu 30 minut lub oddać na miejscu w specjalnym pomieszczeniu. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38oC ( temperatura ciała).Na wynik ma wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym, spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie.

Badanie bakteriologiczne

Materiał do badania należy pobrać drogą masturbacji, bezpośrednio do jałowego plastikowego pojemnika na mocz. Próbkę jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

BADANIA BAKTERIOLOGICZNE

Do badań bakteriologicznych materiał należy pobrać przed podaniem antybiotyku. W razie konieczności pobierania u pacjentów, którzy wcześniej otrzymali antybiotyki- należy koniecznie zaznaczyć to skierowaniu (jakie leki i jak długo stosowane). Natomiast badania kontrolne po leczeniu należy przeprowadzić co najmniej tydzień po zakończonej antybiotykoterapii, aby mogła zregenerować się flora fizjologiczna. Pojemniki do badań bakteriologicznych muszą być bezwzględnie jałowe.

W przypadku wymazu z gardła zaleca się pobieranie rano, na czczo, przed higieną jamy ustnej!

Badanie mykologiczne

Badanie polega na pobraniu zeskrobin ze skóry lub paznokci przed rozpoczęciem leczenia!. Niezwykle ważne jest aby paznokcie nie były pomalowane lakierem.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej

Facebook NZOZ Janinalab